Serviciul AGA, CA și mass-media Tel. CFR: 021.319.95.39/122312/122905/122372
Tel./Fax: 021.319.70.80
COMUNICAT DE PRESĂ
INCIDENT FEROVIAR – TRAFIC TEMPORAR SUSPENDAT ÎNTRE STAȚIILE PATROAIA ȘI LEORDENI
București, 02 Noiembrie 2025
Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A. informează că astăzi, 02 noiembrie 2025, în jurul orei 16:20, pe raza Sucursalei Regionale de Căi Ferate București, trenul R 9209, care circula pe relația București – Pitești, a fost implicat într-un tragic incident feroviar, produs pe firul I între stațiile Patroaia și Leordeni, la kilometrul feroviar 82+200.
În urma evenimentului, o persoană de sex masculin a fost lovită mortal de tren, conform primelor informații, fiind vorba despre un act de suicid.
La fața locului se află echipele Sucursalei Regionale de Căi Ferate București, precum și organele de cercetare abilitate, care desfășoară investigațiile necesare pentru stabilirea circumstanțelor producerii incidentului.
Pe durata cercetărilor efectuate de autorități, traficul feroviar este temporar suspendat pe firul I între stațiile menționate, întrucât firul II este închis permanent pentru lucrări. Trenurile R 9256 și R 9212 vor aștepta în stația Leordeni, iar trenul R 9025 va fi reținut temporar în stația Găești, până la finalizarea investigațiilor și reluarea circulației în condiții de siguranță.
Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A. regretă incidentul produs și asigură publicul călător că reluarea circulației trenurilor se va face imediat ce organele competente vor finaliza procedurile specifice de cercetare la fața locului.
Serviciul AGA, CA și mass-media
