4 Mai 2026 – Circulația feroviară întreruptă temporar pe distanța Băile Calacea – Sînandrei

Serviciul AGA, CA și mass-media                                          Tel. CFR: 021.319.95.39/122312/122905/122340

Tel./Fax:  021.319.70.80

 

 

 

 

COMUNICAT DE PRESĂ

 

 

Circulația feroviară întreruptă temporar pe distanța Băile Calacea – Sînandrei

 

București, 04 mai 2026

 

Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA vă informează că, pe intervalul Băile Calacea – Sînandrei este întreruptă circulația feroviară, ca urmare a lipsei de tensiune în linia de contact.

 

Cauza acestui incident este atribuită ruperii pantografului locomotivei trenului R 2610 și a liniei de contact, incident raportat de mecanicul locomotivei.

 

În consecință, pe distanța Ronaț Triaj – Ortișoara, linia de contact a fost scoasă de sub tensiune.

 

Momentan este afectată circulația trenurilor 2619, 3770, 3117, 10514, 11500 și 2611, iar în funcție de momentul reluării circulației cu tracțiune electrică, există posibilitatea să fie afectate și alte trenuri.

 

Asigurăm publicul călător că personalul feroviar depune toate eforturile necesare pentru remedierea deranjamentelor şi repunerea sub tensiune a liniei de contact, astfel încât circulația să fie reluată în condiții normale şi de siguranţă.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA– companie care administrează infrastructura feroviară publică – desfăşoară o activitate de interes public şi contribuie la libera circulaţie a persoanelor, mărfurilor şi a bunurilor în interiorul ţării şi peste graniţă, în condiţii ecologice, eficiente şi de siguranţă.

 

 

 

Serviciul AGA, CA și mass-media

Vă rugăm activați JavaScript în browser pentru a utiliza toate funcționalitățile acestui site web apoi reîncărcați pagina.
Skip to content